Dodatkowe informacje dotyczące Decyzji Prezesa UOKiK
nr DOZIK 9/2018 z dnia 31 grudnia 2018r.

Kogo dotyczy Decyzja Prezesa UOKIK?

Decyzja Prezesa UOKiK nr DOZIK 9/2018 z dnia 31 grudnia 2018 r. dotyczy:

(i) umów kredytów walutowych zawartych od dnia 27 listopada 2015 r. oraz (ii) aneksów antyspreadowych zawartych od dnia 26 sierpnia 2011 r.

Jeżeli Państwa umowa lub aneks antyspreadowy należy do wskazanej powyżej grupy, od dnia 25 lipca 2024 r. Bank zaprzestaje stosowania w relacji z Państwem postanowień wzorców uznanych w Decyzji za niedozwolone postanowienia umowne.

 

Co to oznacza dla dokonywanych spłat?

Decyzja nie ma wpływu na możliwość spłaty Rat Kredytu oraz innych należności Banku w walucie Kredytu, co oznacza, że spłata Rat Kredytu oraz innych należności Banku może być realizowana bezpośrednio w walucie obcej bez przewalutowania.

Natomiast w przypadku wpłat na poczet spłaty Kredytu realizowanych w walucie polskiej, do przeliczenia jej wartości na walutę Kredytu w Dacie Wymagalności Raty, Bank będzie stosował kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych (dalej Kurs średni NBP) z tym, że:

  1. dla wpłat, które Bank otrzymał przed godziną 13.00 Bank zastosuje Kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty,

  2. dla wpłat, które Bank otrzymał po godzinie 13.00 Bank zastosuje kurs średni NBP opublikowany w Dacie Spłaty.

Tę samą zasadę Bank zastosuje do wpłat realizowanych poza Datą Wymagalności Raty. 

Jeżeli od daty wykonania decyzji tj. 25 lipca 2024 r. zostały zrealizowane przewalutowania wpłaconych środków na dotychczasowych zasadach, Bank dokona odpowiedniej korekty i przeliczy wpłaty po Kursie średnim NBP opublikowanym w dniu wpływu środków.

 

Co należy zrobić, aby wcześniej znać kurs do spłaty?

Bank proponuje zawarcie aneksu, który będzie przewidywał przeliczanie wpłat w walucie polskiej po Kursie średnim NBP dla danej waluty obowiązującym dla kredytów mieszkaniowych i kredytów konsolidacyjnych na dwa dni robocze przed Datą Wymagalności Raty, a dla pożyczek hipotecznych w dniu roboczym poprzedzającym Datę Wymagalności Raty. Jeżeli Data Spłaty Raty lub innych należności Banku następuje po Dacie Wymagalności Raty, do przeliczenia waluty Bank zastosuje Kurs średni NBP opublikowany w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty.

Zawarcie takiego aneksu umożliwi Państwu podjęcie przed każdorazową spłatą decyzji, czy kurs, który będzie zastosowany do przeliczenia wartości waluty, jest dla Państwa satysfakcjonujący, czy też chcieliby Państwo spłacić daną ratę bezpośrednio w walucie obcej.

Zawarcie takiego aneksu nie będzie oznaczało zrzeczenia się jakichkolwiek uprawnień, które mogą Państwu przysługiwać w związku z abuzywnością postanowień, wskazanych w ww. Decyzji.

 

W jaki sposób zawnioskować o aneks?

Aneks, o którym mowa wyżej zostanie przygotowany przez Bank na Państwa wniosek. W przypadku chęci zawarcia aneksu prosimy o złożenie drogą elektroniczną dyspozycji jego przygotowania przesyłając informację do Wirtualnego Oddziału na adres e-mail info.db@db.com. Po złożeniu dyspozycji, a przed zawarciem aneksu, otrzymacie Państwo do zapoznania się treść w wersji elektronicznej wraz z informacją o sposobie zawarcia aneksu.

Show content of Najczęściej zadawane pytania

  1. Czego dotyczy decyzja Prezesa UOKiK?

    Decyzja Prezesa UOKiK dotyczy uznania postanowień wzorca umowy o treści wskazanej w decyzji za niedozwolone i zakazuje ich wykorzystania.


  2. Czy decyzja Prezesa UOKiK jest prawomocna, ostateczna?

    Tak, decyzja stała się prawomocna w dniu 27 lutego 2023 r., ale na mocy postanowienia sądu wstrzymano jej wykonywanie, a przez to stała się wykonalna w dniu 25 lipca 2024 r.


  3. Jakich umów kredytowych dotyczy decyzja Prezesa UOKiK?

    Decyzja prezesa UOKiK dotyczy umów, które zostały zawarte na wzorcach wskazanych w postanowieniu tj. kredytów udzielonych od dnia 27.11.2015 r. oraz aneksów antyspreadowych zawartych od dnia 26.08.2011 r.


  4. Czy moja umowa objęta jest decyzją Prezesa UOKiK?

    Decyzja prezesa UOKiK dotyczy umów, które zostały zawarte na wzorcach wskazanych w postanowieniu tj. kredytów udzielonych od dnia 27.11.2015 r. oraz aneksów antyspreadowych zawartych od dnia 26.08.2011 r.


  5.  Jaki wpływ na mnie, na mój kredyt ma decyzja Prezesa UOKiK? Czy mnie to dotyczy?

    Decyzja prezesa UOKiK dotyczy umów, które zostały zawarte na wzorcach wskazanych w postanowieniu tj. udzielonych od dnia 27.11.2015 r. oraz aneksów antyspreadowych zawartych od dnia 26.08.2011 r.

    W związku z wykonaniem decyzji Prezesa UOKiK dla umów objętych decyzją Bank dokona zmiany tabeli kursów walut mającej zastosowanie do umów objętych decyzją. W następstwie tej zmiany, w przypadku wpłat na poczet spłaty Kredytu realizowanych w walucie polskiej, Bank będzie stosował kurs średni NBP dla danej waluty, opublikowany w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych z tym, że:

    a) dla wpłat, które Bank otrzymał przed godziną 13.00 Bank zastosuje kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty,

    b) dla wpłat, które Bank otrzymał po godzinie 13.00 Bank zastosuje kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w Daty Spłaty.


    Tę samą zasadę Bank zastosuje do wpłat realizowanych poza Datą Wymagalności Raty.

    Jeżeli od dnia wykonania decyzji tj. 25 lipca 2024 r. zostały zrealizowane przewalutowania wpłaconych środków na dotychczasowych zasadach, Bank dokona odpowiedniej korekty i przeliczy wpłaty po Kursie średnim NBP opublikowanym w dniu wpływu środków.


  6. Co należy zrobić, aby wcześniej znać kurs do spłaty? 

    Bank proponuje zawarcie aneksu, który będzie przewidywał przeliczanie wpłat w walucie polskiej po kursie średnim NBP dla danej waluty opublikowanym w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych, obowiązującym dla kredytów mieszkaniowych i kredytów konsolidacyjnych na dwa dni robocze przed Datą Wymagalności Raty, a dla pożyczek hipotecznych w dniu roboczym poprzedzającym Datę Wymagalności Raty. Jeżeli Data Spłaty Raty lub innych należności Banku następuje poza Datą Wymagalności Raty, do przeliczenia waluty Bank zastosuje kurs średni NBP z Tabeli A opublikowanej w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty.

    Zawarcie takiego aneksu umożliwi Państwu podjęcie przed każdorazową spłatą decyzji, czy kurs, który będzie zastosowany do przeliczenia wartości waluty, jest dla Państwa satysfakcjonujący, czy też chcieliby Państwo spłacić daną ratę bezpośrednio w walucie obcej.

    Zawarcie takiego aneksu nie będzie oznaczało zrzeczenia się jakichkolwiek uprawnień, które mogą Państwu przysługiwać w związku z abuzywnością wskazanych w Decyzji postanowień wzorców.



  7. Czy decyzja Prezesa UOKiK oznacza, że moja umowa jest nieważna?

    Nie, decyzja UOKiK nie ma wpływu na ważność umowy. Bank stoi na stanowisku, że umowa jest ważna a klienci mogą ją wykonywać np. poprzez spłatę kredytu w walucie jego udzielenia tj. bez wykorzystywania tabel kursowych. 


  8. Czy decyzja Prezesa UOKiK oznacza, że Bank stosował klauzule niedozwolone?

    Zgodnie z decyzją UOKiK klauzule wskazane w postanowieniu zostały uznane za niedozwolone.


  9. Czy Bank naliczał spread niezgodnie ze standardami rynkowymi?

    Zgodnie z opinią Banku, spread naliczany był zgodnie ze standardami rynkowymi. Prezes UOKiK zakwestionował klauzulę dotyczącą możliwości jednostronnej zmiany spreadu przez Bank. Bank nie wykorzystał zakwestionowanych klauzul do podwyższenia spreadu, a w przypadku waluty CHF dokonał obniżenia spreadu.


  10. Jakie praktyki w zakresie spreadu stosował Bank w okresie, do którego zastosowanie ma decyzja Prezesa UOKiK?

    Wysokość spreadów wskazane są w umowach kredytu, natomiast szczegółowe informacje nt. historycznych wartości spreadu dla poszczególnych walut znajdują się na stronie www.db.com/poland w sekcji „Kursy walut”.


  11. Czy w związku z decyzją Prezesa UOKiK należy mi się rekompensata/zadośćuczynienie w związku z nieprawidłowym rozliczaniem przez Bank spreadu?

    W decyzji Prezesa UOKiK nie są przewidziane rekompensaty na rzecz Klientów.


  12. Czy otrzymam od Banku informację o wysokości poniesionych kosztów w związku z błędnie naliczanym spreadem?

    Zgodnie z opinią Banku, spread naliczany był zgodnie ze standardami rynkowymi. Prezes UOKiK zakwestionował klauzulę, dotyczącą możliwości jednostronnej zmiany spreadu przez Bank. Bank nie wykorzystał zakwestionowanych klauzul do podwyższenia spreadu, a w przypadku waluty CHF dokonał obniżenia spreadu.


  13. Czy w związku z decyzją Prezesa UOKiK moja umowa będzie wymagała zmiany zapisów? W jaki sposób Bank planuje korektę zapisów abuzywnych?

    W związku z wykonaniem decyzji Prezesa UOKiK dla umów objętych decyzją Bank dokona zmiany tabeli kursów walut, mającej zastosowanie do umów objętych decyzją.

    W następstwie tej zmiany, w razie spłaty rat kredytu w walucie polskiej, Bank będzie stosował kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych z tym, że:

    a) dla wpłat, które Bank otrzymał przed godziną 13.00 Bank zastosuje kurs średni NBP dla danej waluty opublikowany w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty

    b) dla wpłat, które Bank otrzymał po godzinie 13.00 Bank zastosuje kurs średni NBP opublikowany w Dacie Spłaty.

    Tę samą zasadę Bank zastosuje do wpłat realizowanych przed Datą Wymagalności Raty.

    Jeżeli od dnia wykonania decyzji tj. 25 lipca 2024 r. zostały zrealizowane przewalutowania wpłaconych środków na dotychczasowych zasadach, Bank dokona odpowiedniej korekty i przeliczy wpłaty po Kursie średnim NBP opublikowanym w dniu wpływu środków.

    Dodatkowo Bank proponuje zawarcie aneksu, który będzie przewidywał przeliczanie wpłat w walucie polskiej po kursie średnim NBP dla danej waluty opublikowanym w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych obowiązującym dla kredytów mieszkaniowych i kredytów konsolidacyjnych na dwa dni robocze przed Datą Wymagalności Raty, a dla pożyczek hipotecznych w dniu roboczym poprzedzającym Datę Wymagalności Raty. Jeżeli Data Spłaty Raty lub innych należności Banku następuje po Dacie Wymagalności Raty, albo przed Datą Wymagalności Raty, do przeliczenia waluty Bank zastosuje kurs średni NBP z Tabeli A opublikowanej w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty.

    Zawarcie takiego aneksu umożliwi Państwu podjęcie przed każdorazową spłatą decyzji, czy kurs, który będzie zastosowany do przeliczenia wartości waluty, jest dla Państwa satysfakcjonujący, czy też chcieliby Państwo spłacić daną ratę bezpośrednio w walucie obcej.

    Zawarcie takiego aneksu nie będzie oznaczało zrzeczenia się jakichkolwiek uprawnień, które mogą Państwu przysługiwać w związku z abuzywnością wskazanych w Decyzji postanowień wzorców.


  14. Czy w związku z decyzją Prezesa UOKiK mogę wypowiedzieć umowę bez konsekwencji?

    Nie, decyzja UOKiK nie ma przełożenia na możliwość wypowiedzenia umowy przez Klienta.


  15. Czy decyzja Prezesa UOKiK jest wiążąca dla kredytobiorców, którzy spłacili kredyt przed uprawomocnieniem decyzji? Czy mam podjąć jakieś działania w tym przypadku?

    Tak, decyzja Prezesa UOKiK jest wiążąca również dla kredytobiorców, którzy spłacili kredyt, jeżeli zawarli umowy na wzorcach wskazanych w decyzji Prezesa UOKiK. Do tych Klientów również zostanie przesłana informacja listowna o decyzji UOKiK.


  16. O co chodzi z karami nałożonymi na bank? Proszę mi to wytłumaczyć?

    Decyzja Prezesa UOKiK dotyczy uznania postanowień wzorca umowy o treści wskazanej w decyzji za niedozwolone i zakazuje ich wykorzystania. Kara nałożona na Bank przez Prezesa UOKiK (zmniejszona następnie przez sąd) dotyczy zastosowania wskazanych klauzul w umowach oraz aneksach wymienionych w decyzji.  


  17.  Czy bank będzie wypłacał jakieś środki/odszkodowanie w związku z karą nałożoną na bank, Klientom, których dotyczy ten okres?

    W decyzji Prezesa UOKiK nie są przewidziane rekompensaty na rzecz Klientów.


  18. Decyzja Prezesa UOKiK była w grudniu 2018 – czemu dopiero teraz jestem informowany?

    Bank odwołał się od decyzji UOKiK i decyzja stała się w pełni wykonalna w dniu 25 lipca 2024 r.


  19. Czy podpisanie dokumentu regulującego kwestię spłaty kredytu w złotych w miejsce klauzul niedozwolonych wiąże się z tym, że zrzekam się roszczeń do Banku w zakresie stosowania tych klauzul? Jakie skutki wynikają z podpisania takiego dokumentu? Co jeśli go nie podpiszę?

    Zawarcie aneksu jest dobrowolne. Bank proponuje zawarcie aneksu, który będzie przewidywał przeliczanie wpłat w walucie polskiej po kursie średnim NBP dla danej waluty opublikowanym w Tabeli A - Kursy średnie walut obcych obowiązującym dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych na dwa dni robocze przed Datą Wymagalności Raty, a dla pożyczek hipotecznych w dniu roboczym poprzedzającym Datę Wymagalności Raty. Jeżeli Data Spłaty Raty lub innych należności Banku następuje po Dacie Wymagalności Raty, albo przed Datą Wymagalności Raty, do przeliczenia waluty Bank zastosuje kurs średni NBP z Tabeli A opublikowanej w dniu roboczym poprzedzającym Datę Spłaty.

    Zawarcie takiego aneksu umożliwi Państwu podjęcie przed każdorazową spłatą decyzji, czy kurs, który będzie zastosowany do przeliczenia wartości waluty jest dla Państwa satysfakcjonujący, czy też chcieliby Państwo spłacić daną ratę bezpośrednio w walucie obcej.

    Zawarcie takiego aneksu nie będzie oznaczało zrzeczenia się jakichkolwiek uprawnień, które mogą Państwu przysługiwać w związku z abuzywnością wskazanych w Decyzji postanowień wzorców.

     

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:

  • elektronicznie na adres: info.db@db.com lub
  • telefonicznie poprzez Serwis Telefoniczny świadczony przez Wirtualny Oddział pod numerem telefonu +48 22 317 50 44 w dni robocze, w godzinach 9:00 – 17:00.